Liceum
Polskie

„Za naszą i waszą wolność”

Historyczne początki Liceum Polskiego im. Cypriana Norwida sięgają dalej niż październik 1940 r. Jednakże patrząc na nie bardziej z punktu widzenia świadków historii niż jej badaczy stwierdzimy, że Liceum Polskie w Villard-de-Lans było przede wszystkim bytem ontologicznym: bytem samoistnym, bytem bez antecedensów i bez kontynuacji.

On May 8, 1945 w Villard-de-Lans

Oczywiście, liceum istniało naprawdę i pozostaje opisanym datami elementem historii, ale głębię jego istoty i jego wyjątkowy charakter najlepiej oddają słowa Stéphana Mallarmé zawarte w wierszu "Grobowiec Edgara Poe":

„Zimny blok tu zrzucony z bezgwiezdnej ciemności…”

1939 - 1940…
Prawdę mówiąc, klęska Polski i Francji, pokonanych przez wojska hitlerowskie nie była „ciemnością”, przeciwnie – była raczej jak porażająca błyskawica.

1940 - 1946…
„Blok” – tym właśnie, w wielu wymiarach, było przez 6 lat polskie liceum im. Cypriana Norwida w Villard-de-Lans: Było blokiem fizycznym, czyli bryłą położonego jedyne 20 metrów od ratusza budynku hotelu du Parc et du Chateau, który przyjął w swoje progi Liceum.
Było blokiem duchowym, tworzonym przez blisko tysiąc uczniów i profesorów, działających w przeciwko okupantowi w zbiorowym ruchu oporu (zanim jeszcze zyskał on tę nazwę) i walczących za wolność każdego człowieka.
Było „blokiem” w żaden sposób nie narzuconym, przeciwnie, przyjętym przez okolicznych mieszkańców spontanicznie, z życzliwością i zrozumieniem.

Ten „blok” to część wspólnych dziejów Polski oraz Villard-de-Lans, kraju oraz miasteczka, które ramię w ramię wyszły na spotkanie Historii i podjęły rzucone przez nią wyzwanie walki

„za naszą i waszą wolność”.

Pragniemy opowiedzieć wam tutaj dzieje tej szkoły, „szkoły innej niż wszystkie”.

Zygmunt Lubicz-Zaleski

Zygmunt Lubicz-Zaleski

Wenceslas Godlewski

Wenceslas Godlewski

Ernest Berger

Ernest Berger

Powrót do góry agence communication Bienvenue sur Mars grenoble lyon annecy chambery valence meylan