Liceum
Polskie


Cyprian Norwid Polish Liceum

Zdarzają się byty samoistne, nie mające ani antecedensów, ani kontynuacji.

A jednak odciskają one piętno na ziemi, która je gościła. Naznaczają jestestwo tych, którzy z nimi współistnieli, a czasem także i następne pokolenia.
Takim bytem jest Liceum Polskie im. Cypriana Norwida, wpisane na zawsze w historię Villard-deLans.


EXHIBITION : Heart of Freedoms — 17 FEV > 8 MAR 2024

NIESAMOWITA HISTORIA JEDYNEJ POLSKIEJ SZKOŁY W OKUPOWANEJ EUROPIE – 1940/1946


NOWA WYSTAWA W GALERII POSK’U


Październik 1940... Polska szkoła w Alpach Francuskich?

Historia tej szkoły nie jest powszechnie znana. Podczas kiedy Stalin i Hitler niszczyli Polskę, Polski Rząd na uchodźstwie stworzył w alpejskim miasteczku, Villard de Lans, unikalną dar- mową szkołę dla uczniów utrzymywaną przez Polski Rząd. Była to jedyna taka polska szkoła w okupowanej Europie. Szkoła im. Cypriana Norwida powstała jako bastion moralnego, kulturalnego i wojskowego oporu wobec Nazistów i ich sojuszników. Szkoła, z biegiem czasu pomyślnie spełniła swoje dwa główne cele: kontynuowała walkę z wrogiem i kształciła przyszłych przywódców.

Wystawa przedstawia historię szkoły od jej początków do końca wojny, łącznie z opisem kim byli studenci, nauczyciele, jaki był program szkoły i ich codzienne życie.

Pokazana jest statystyka ilości studentów, którzy wstąpili do armii brytyjskiej, informacje o wyzwoleniu Francji, Polski i Europy oraz dalsze losy osób, które przewinęły się przez szkołę.


Polskie liceum w Villard-de-Lans — Ognisko wolności

Powrót do góry agence communication Bienvenue sur Mars grenoble lyon annecy chambery valence meylan